top of page

ספר אוטוביוגרפי מרתק

ביקורת ספרים

מהוליווד לארץ הקודש

רחל סילבצקי - ערוץ 7

לקוראים ששואבים השראה מהסאגות האישיות של בעלי תשובה, אני יכולה להמליץ ​​על האוטוביוגרפיה המרתקת מאוד של צבי פישמן "מהוליווד לארץ הקודש", סיפורו של אמריקאי מתבולל שחוזר לשורשיו. בתקופת החגים שבה עומסי מטוסים רבים של ישראלים יוצאים מערבה לאמריקה, מסעו הרוחני של צבי לוקח אותו לכיוון ההפוך מגריניץ' וילג' בימי ההיפים וההפגנות נגד מלחמת וייטנאם ללוס אנג'לס שם טיפס בסולם הזהב להצלחה הוליוודית כאשר שאלה בלתי צפויה על חוף הים בסנטה מוניקה הפנתה את ראשו וליבו לעבר התורה וארץ ישראל.

אולם סיפורו של צבי הוא הרבה יותר מסיפור של חזרה בתשובה אישית. זה סיפור שקשור לסרט האמיתי של הגאולה של ישראל. חזרתו האישית ליהדות מקבילה להבנתו שהעם היהודי נמצא בעיצומו של תהליך של חזרה לאומית למדינת ישראל והוא רוצה להיות חלק ממנו. הסיפור שלו דומה לזה של יציאת מצרים שם חכמינו מלמדים שהיהודים היו ברמה הנמוכה ביותר של אי-מוסריות לפני שנגאלו. כך גם עם צבי שאנו מגלים בפרקים הראשונים של הספר שחי חיים בוהמיינים רחוקים מאוד מהקדושה.

צבי פישמן הוא סופר מוכשר ופורה כאחד. ברור שהוא עיצב את האוטוביוגרפיה שלו כמטאפורה לחזרה הלאומית של עם ישראל לשורשיה בארץ הקודש, בדיוק כמו שעשה ברומן הפופולרי שלו "טוביה בארץ המובטחת". ההבנה שעליו להיות בארץ הקודש, לתרום להגנתה ולהיות חלק מאתגריה, פריחתה ותרומתה לעולם, כולם חלק ממסעו של בעל תשובה זה. זה, לטעמי, מה שמייחד את הספר ולא רק הסיפור הכתוב היטב של מישהו שחזר לאמונתו. המסע הארוך שלו חזרה להיות חלק מעמו מקביל לאופן שבו צעד אחר צעד, היהודים כעם מתקרבים לגאולה, לפעמים מועדים, לפעמים נופלים לאחור - אבל בכל זאת מתקדמים.

אבל אל דאגה, הספר אינו חיבור תיאולוגי. "מהוליווד לארץ הקודש" הוא סיפור שזז במהירות, מעניין ביותר ועמוס באקשן, מלא בהערות פיקנטיות, מצחיקות, ואירוניות לסירוגין (בעיקר על העולם החילוני), אבל לפעמים עצוב. הסיפור מלווה גם בגלריית תמונות צבעונית נפלאה, כמעט עמוד אחר עמוד, של חייו של צבי כאילו צלם עקב אחריו בכל קטע חדש במסעו. מסתבר שמחלה פתאומית והרסנית והנס האישי הבלתי ייאמן שהוא חווה שנו את חייו לחלוטין. בניו יורק הוא נפגש עם שני אדיאליסטים ציוניים מישיבת מרכז הרב, הרב יהודה חזני זצ"ל ומאיר אינדור, שמתגייסים לעזרתו כדי להביא יהודים לארץ להתנדב לעבודה בבסיסי צה"ל במלחמת שלום הגליל.

אני אתן לקרוא את ההרפתקה הזאת מבלי לפרט מראש את הפרקים השונים מסיפורו. בוא נגיד שצבי "היה מתחת לשולחן" כדי להשתמש במטאפורה מהסיפור המפורסם של רבי נחמן "האינדיק" שצבי בסופו של דבר עשה לסרט בכיכובו של יהודה ברקן. הטרנספורמציה שלו מהיותו חולם בקליפורניה ונער חוף שעולה להיות תסריטאי הוליוודי, סופר, מורה בבית הספר לקולנוע היוקרתי של אוניברסיטת ניו יורק ("הטוב ביותר באמריקה") הוא באמת די מרתק. החלום שלו הוא להיות הסופר האמריקאי הגדול הבא, אבל יש לו התעוררות גסה כשהוא נפגש עם מוציא לאור אנטישמי שרוצה שהוא ישנה את שמו שנשמע יהודי. כשהוא סוף סוף חוזר ליהדות, זה רחוק כל כך שמסלולו של משיח נראה קצר יותר! למעשה, הוא מספר בהבזק קדימה שכשאחד מבניו מזמין אותו לראות סרט יוטיוב במחשב הביתי שלהם, בלי להגיד לו למה, זו לא תחושת גאווה יהודית שממלאת אותו כשהוא נזכר פתאום שהוא עצמו כתב את "הסרט הזול" כפי שהוא מכנה אותו.

בהקדמתו לספר, מתנצל צבי בפני ילדיו על תיאורי התקופות הראשונות בחייו, בתקווה שגילויו הבלתי צפוי ומלא השמחה של היהדות יגרום לקוראים לצאת למסעות השיבה שלהם. אני חושבת שזה נכון במיוחד לגבי הצעירים שלנו, שרבים מהם התרחקו מהתורה. דרך ההזדהות שלהם עם פישמן בשלבי ההתבגרות והמרידות שלו, הם יכולים לתפוס את חבל ההצלה שהוא זורק אליהם. כפי שהוא מזכיר לנו, נאמר כי קידוש ה' הגדול ביותר יוצא מחלול ה' הגדול, ומחזק את הנקודה בהבאת מסר של תשובה מהנביא יחזקאל וכתבי הרב אברהם יצחק הכהן קוק מיד בתחילת הספר.

פישמן אומר שהתורה היא כמו סם חזק, אולי מגנט רב עוצמה - והוא צריך לדעת, כי אחד המשפטים הכי משמעותיים בספר הזה הוא: "אתה יודע שלא הפכתי דתי כי לא יכולתי להצליח בחַיִים. טעמתי הצלחה ומההנאות שכסף יכול לקנות. אבל בכל זאת הרגשתי ריק מבפנים״.

לא עוד. תורת ארץ ישראל הפעילה את הקסם שלה - והיא יכולה לעשות את אותו הדבר עבור כל היהודים שמושיטים יד לאמץ אותה. שיהיה לכולנו. תשובה טובה!

 זמין במשלוח בדואר בלבד, 60 ש"ח   משלוח חינם

להזמנות

חלק שלישי בסדרת טוביה בארץ המובטחת

כריכה מלאה בעברית תמונה.jpg

ביקורת ספרים

 להזמנות דרך דברי שיר לחץ כאן

טוביה החלבן מצטרף לאצ"ל

 

ישראל מידד – ערוץ 7

 

לאחר שעבדתי, תחילה כראש מדור החינוך במרכז למורשת מנחם בגין, ולאחר מכן כאחראי על תחום מידע ותכנים למשך שבע עשרה שנים, וכמי שלמד, חקר וכתב לא מעט על תולדות הציונות המודרנית, אני ערב לדיוק ההיסטורי של הרומן החדש והנפלא על טוביה מפרי עטו של צבי פישמן בסדרת "הארץ המובטחת". האמת, צפיתי בו מבלה שעות בספריית המרכז, חוקר את דרמת הרקע של ספריו (ופה שום עזרתי לו).

 

אכן, הרומנים הכתובים היטב ועוקבים אחר הרפתקאותיו הבדיוניות של טוביה החולב (המוכר מ"כנר על הגג") בארץ הקודש ומיוחד, התפאורה ההיסטורית מצויירת במשיכות מכחול ריאליסטיות שמקפיצות את האירועים והדמויות המובילות של התקופה ולוכדות הקורא בספור מבדר וגם משכיל. הדיוקנאות של גיבוריו כגון יוסף טרומפלדור, זאב ז'בוטינסקי, אברהם שטרן, דוד בן גוריון, מנחם בגין והרב קוק, אם להזכיר אחדים, מקרינות אור ובהירות של ציור קלאסי, המציג את אישיותיהם הכבירות עם מגע אמנותי.

"שאגת האריה", הכרך השלישי בסדרת "טוביה בארץ המובטחת" של צבי פישמן, ממשיך את הסאגה הציונית, ומעמיד את טוביה ומשפחתו בעין הסערה, כאשר מחתרות האצ"ל והלח"י נוטשות את מדיניות ה'הבלגה' של הממסד הציוני מול הטרור הערבי של סוף שנות ה-30, נאבקות נגד שלטון הכיבוש הבריטי בארץ. אם אתה מעדיף לזכור את טוביה כאותו חלבן האהוב והמדוכא של השטייטל אנטבקה, חסר הכוח להתגבר על המכות שהגורל משגר לדרכו, אז הגירסה המעודכנת של פישמן של טוביה של שלום-עליכם היא לא בשבילך. כשם שהתהפוכות בהיסטוריה אילצו את העם היהודי לגלות מחדש את גבורתו שאבדה זה מכבר בשיבתו לציון, כך גם טוביה הפך לסוג חדש של יהודי שמוכן לקחת לידיו רובה ולהשיב מלחמה כשמשפחתו וחירותו מאוימים.

פישמן, שהיה תסריטאי בהוליווד לפני שהפך ליהודי דתי ולציוני נלהב ועלה ארצה, יודע לרקום סיפור מרתק. הדרמה הגדולה של המפעל הציוני המודרני מספקת לו חומר רב. הוא מצליח לרתום את כל המאבק והתככים של אותם ימים ומצא את החוט שמחבר את הכל לעלילה זורמת, ואת זה הוא עשה דרך דמותו של טוביה וכישוריו כמספר סיפורים מחונן. אני לא יכול לחשוב על הרפתקה מרגשת יותר מהחזרתם של היהודים למולדתם העתיקה עת החדשה. הרומן מצליח ללכוד את האומץ הרב, ההקרבה העצמית והגבורה שהיו יסוד הקמת מדינת היהודים. בקריאת סדרה מרתקת זו של רומנים היסטוריים, במקור "טוביה בארץ המובטחת, לקום ולהתעורר!", ועכשיו, "שאגת האריה", הקורא מוצא את עצמו בעיצומו של הקרב על הריבונות היהודית בפלסטין המנדטורית, ומגלה את עצמו מעורב בדבר הויכוח אידיאולוגי העז שליווה את תחייתנו אשר הושגה בעמל רב.

ברור שפישמן לא רק רוצה לספר סיפור מרתק. מאז הקמת ישראל, ההיסטוריה של הציונות המודרנית סופרה בעד המשקפיים המעוותות והמניפולטיביות של ההגמוניה הסוציאליסטית-המפא"ית ששלטה במדינה במהלך העשורים הראשונים למדינה. סרטים, ספרי לימוד, חיבורים היסטוריים וביוגרפיות הופצו באגרסיביות, והכל במנה נדיבה של תעמולה שמאלנית לא-מאוזנת ואי-אמת לא קטנה. כך, למשל, מקובל לחשוב שבן-גוריון ייסד את ההגנה, אך מייסדה האמיתי היה אביהם של בית"ר והרוויזיוניסטים, זאב ז'בוטינסקי, בחורף 1919-1920.

הרומנים של פישמן באים לשפוך אור חדש על הדרמה הציונית, ומציגים אירועים מנקודת מבט ימנית וציונית דתית ברורה. בספרי הלימוד הציוניים הישנים, ייתכן שהרב קוק זכה לאזכור חולף, ז'בוטינסקי הוצג כקיצוני (וגרוע) שאיים על הסיכויים לשלום, ושם ה' לא הוזכר כלל. ברומנים של פישמן, הרב קוק, "ז'בו", ואחרים הופכים להיות הדמויות המובילות. בנוסף, הרומן זוכה לאיורים הנפלאים של שירלי בראון, בסגנון המזכיר רומנים קלאסיים של פעם מאת מארק טוויין וצ'רלס דיקנס.

אחת הפרשיות הקשות ביותר בהיסטוריה של הציונות המודרנית הייתה של רצח חיים ארלוזורוב, ובעקבותיו משפטו של אברהם סטבסקי, שהועמד בעלילת דם מנוהלת היטב בכוונה שיצר המחנה השמאלני-סוציאליסטי נגד הרוויזיוניסטים, במטרה לפגוע בז'בוטינסקי מבחינה פוליטית. כתוצאה מכך הם תפסו את השליטה בישוב היהודי בבית הלאומי ובקונגרס הציוני. אמנם יש רומן על התקרית ההיא, "קיר הזכוכית" משנת 1971 מאת דסמונד מאירינג (שם העט של בנו של מפקח המשטרה הבריטי הארי פ. רייס המעורב בחקירה המקורית), אך "שאגת האריה" של פישמן, מספר את הסיפור הדרמטי בפירוט אותנטי יותר, מתוך כוונה ברורה לתקן את "ההיסטוריה המזויפת" שנרקמה על ידי התקשורת השמאלנית של התקופה ושל הנהגת הסוכנות היהודית. בסיפורו של פישמן, קורבן הרצח הוא פרצ'יק ארונוב, חתנו הקומוניסטי לשעבר של טוביה ובכל זאת מדובר בפרשת ארלוזורוב. שנאת החינם שהקיפה את ציד המכשפות שביקש להרשיע ולהוציא להורג אדם חף מפשע, איימה להרוס את כל המפעל הציוני, והקורא אינו יכול שלא להשוות את הפרשה המבישה עם התוכניות הפוליטיות והאג'נדות הבלתי קדושות שעדיין מתלוות למפעל הפוליטי בישראל אף היום.

"בקיצור", כפי שהיה אומר שלום עליכם, הרומנים בסדרת "טוביה בארץ המובטחת" הם קריאה סוחפת ומגבשת. ויש הרבה הומור ורומנטיקה, יחד עם המינונים של אידיאולוגיה ואקשן בקצב הסרט. נהניתי במיוחד איך המחבר שאב אפילו את הגנגסטרים באגסי סיגל ומאיר לנסקי לתוך הציר הציוני. פישמן אומר שהוא מקווה להביא את הסאגה לשיא בשני רומנים שיביאו את טוביה מחוסר הגיל ואת היהודים למדינה ריבונית בארץ המובטחת. אם המחבר ימשיך באותה פרוזה זורמת ודאגה לצד הכי נכון של הסיפור, הוא ייצר אוצר ספרותי גדול עבור עם ישראל.

ספר ההמשך של 
"טוביה בארץ המובטחת"

Fiddler-on-the-Roof- with daughter.jpg
קומי אורי-פרינטיב.jpg
טוביה תמונה.jpg

אבא

חדש

ביקורת ספרים

"אבא"

 

ישראל מידד – ערוץ 7

 

הרומן שלי החדש, "אבא", מתאר את סיפורו המצחיק והמרגש של יוסף פרידמן, בעל תשובה ואב לשישה ילדים היפראקטיביים, שיום אחד נופל עליו עול הטיפול בהוריו המתבגרים והחולים. גיבור הסיפור עושה הכל בכדי שאשתו לא תתמוטט מרוב מעמסה ולחץ. עלילתו של הספר, המתרחשת בניו-יורק, הינה בדיונית והדמויות וההתרחשויות הינן פרי דמיוני. ואולם, את החוויה העומדת במרכז הספר – גידול ילדים ובה בעת טיפול בהורים מתבגרים וחולים - חוויתי בעצמי מכלי ראשון במשך שנים רבות, כשלצידי רעייתי המסורה, התומכת והסבלנית עד אין קץ.

יום אחד, לפני שבע עשרה שנים, כשגרנו ביישוב שילה, התקשרה אלי דודתי מפלורידה:

"צבי," – אמרה – "מוטב שתגיע לפלורידה כמה שיותר מהר. משהו קורה לאמא שלך. אבא שלך לא יכול לטפל בה לבד. נראה שיש לה סוג של דמנציה".

כששוחחתי עם אבי בטלפון, הוא סיפר כי הנוירולוג המטפל באמי חושד בניצנים של מחלת האלצהיימר. מיד הזמנתי כרטיס טיסה לארצות הברית, רכשתי שני ספרים על מחלת האצלהיימר לקריאה במטוס, וקבעתי עם אחי הגר באמריקה שניפגש בבית הורינו שבבוקה-ראטון.

כשהגעתי לבית הוריי, אמי עדיין נראתה כאמא החמה והאוהבת שהכרתי. ואולם, כעבור שעתיים נראה כי נכנס בה שד. היא פתחה בהתקפת-זעם פראית על אבי ללא כל סיבה הנראית לעין. לאחר שנעלה את עצמה בחדר האמבטיה למשך כמחצית השעה, יצאה מן הבית בסערה תוך שהכריזה כי היא עוזבת והולכת הביתה. "הבית שלך הוא כאן, אמא" – הסברתי לה, אך היא כבר הייתה על סף דלת הבית, בדרכה החוצה. אבי צנח אל תוך הכורסא שלו. הוא היה נראה רצוץ, מותש ומובס. "אני לא יכול להתמודד אִיתה בכוחות עצמי" – אמר – "אני כבר לא יודע מה לעשות".

רדפתי אחרי אמי, תוך שאני מתחנן בפניה שתחזור הביתה. היא, בתגובה, הוציאה קצף גם עלי בתיבול קללות מהסוג שמעולם לא שמעתי מפיה. היא המשיכה להתרחק בפאניקה, נחושה בדעתה "ללכת הביתה". כעבור שעה, השד שנכנס בה עזב אותה כלעומת שבא והיא שבה להיות אמי המתוקה והאוהבת.

ביום שלמחרת, אחי ואני לקחנו את הורינו לביקור בכמה כפרי-גימלאים. כאשר סיפרנו כי ייתכן ואמנו מתמודדת עם מחלת האצלהיימר, נאמר לנו כי לא ניתן יהיה לשכן את הורינו ביחד, שכן יהיה על אמא לגור במחלקה מיוחדת המיועדת לאנשים עם דמנציה. מבחינת אבא, אחרי שישים שנות נישואין טובות ויפות, סידור זה לא היה בא בחשבון כלל ועיקר. במהלך שלושת הימים הבאים נפגשתי עם רופאים רבים, תייקתי את הרישומים הרפואיים שלהם בשני אוגדנים מסודרים, הכנתי עבורם מלאי של תרופות לשלושת החודשים הבאים, ארזתי את המלתחה שלהם בארבע מזוודות גדולות ותיאמתי עם אחי למכור את ביתם. לאמא אמרתי שאני לוקח אותם לישראל לרגל חגיגת בר-המצווה המתקרבת של בני.

אבי היה בן שמונים ואמי בת שבעים ושבע כשהבאתי אותם ארצה כעולים חדשים. מזה שנים רבות עודדתי את הוריי לעלות ארצה, אבל הם סירבו בהתמדה ועמדו על כך שאמריקה היא מולדתם. כל אותם שנים הם עדיין קיוו בסתר לבם כי אשוב לאמריקה, אלמד בבית-ספר לרפואה ואהיה ל"רופא יהודי מוצלח". כעת, כשאמי כבר לא יכלה להבחין בין בוקה-ראטון והגדה המערבית, חשתי כי הקב"ה מתמרן את הדברים כך שהם יגיעו סוף סוף לארץ ישראל (למרבה הצער, במובן הממשי ביותר, חלק גדול מקרב יהדות ארצות הברית סובל מדמנציה, המתבטאת בשכחת ירושלים, אך זהו סיפור לפעם אחרת...).  

במהלך הטיסה הארוכה והמתישה, היה עלי ללכת אחרי אמי הלוך ושוב במעברי המטוס, שכן היא חיפשה בעקשנות דרך "ללכת הביתה". כשהגענו לנמל-התעופה בישראל, היא הסתכלה סביבה וציינה, " בשביל פלורידה יש כאן הרבה שלטי-חוצות בעברית".

בשלבים הראשוניים של מחלתה היא הייתה חמושה באנרגיות על-אנושיות, שהתחלפו בהתקפים של זעם נוראי ולאחר מכן בפרקי-זמן רגועים בהם היא הזכירה לי את בת-דמותה הישנה והנפלאה. כל אימת שתקפה אותה התפרצות, היה עלי לרדוף אחריה בכל רחבי היישוב שילה, פן תתעה אל תוך הכפר הערבי השכן טורמוס איה, שתושביה אינם  מפורסמים באהבה יתירה ליהודים.

המשימה העיקרית שלי מיד עם הגעתם ארצה הייתה לקבוע עבור שני הוריי תורים אצל צוות רופאים חדש: רופא פנימי, קרדיולוג, נוירולוג, דרמטולוג, גסטרולוג, אורולוג, רופא-שיניים ופסיכיאטר. העול והמתח שהיו מנת חלקם של רעייתי ושבעת ילדי היו כבדים, אולם כולם קיימו בשמחה ורצון טוב את המצווה שהתגלגלה לפתחם.

כאשר הנסיעות התכופות לירושלים לצורך הטיפולים הרפואיים התבררו כיותר מדי תובעניות עבורנו, החלטנו לעבור לעיר הקודש, לא לפני שמצאנו שתי דירות פנויות באותו בניין – האחת בשבילינו והשנייה בשביל הוריי.

בירושלים שכרתי מטפלת זרה עבור אמי ורשמתי את הוריי למועדון "מלבב" לאזרחים ותיקים דוברי אנגלית, שאבי כה אהב ללכת לשם והקפיד שלא להחסיר שום מפגש. על מנת להקל עלי, מצאתי חבר שיוציא את הורי מהבית מדי יום לסיבוב בקניון או לטיול בגינה הציבורית. כמו כן, הוא הפך לחברותא יומית עבור אבי.

בקיצור, הורי זכו לטיפול רפואי מעולה, לחיים חדשים ומלאי תעסוקה, ותודות לרעייתי המסורה, גם ליהנות יומיום מחברתי ומחברת כלתם ונכדיהם – מה שהיה, ככלות הכל, חלום חייה של אמי. אבי, האף שהיה מאושפז במשך שנתיים תמימות בטרם נפטר, זכה לבלות את תשע השנים האחרונות לחייו כשהוא מוקף במשפחתו האוהבת.

כמו הרומן שכתבתי, גם לסיפור האישי שלי יש סוף טוב. אבי ואמי, שהלכה לעולמה בשנה שעברה אחרי שש-עשרה שנות מגורים בישראל, קבורים זה לצד זו על הר הזיתים, בית הקברות היהודי הקדוש ביותר בעולם. כעת הם שוב מאוחדים, וללא ספק מבורכים ושלווים יותר מאשר אילו היו נקברים בפלורידה בסמוך לאיזשהו מסלול גולף או פארק תנינים.

כמו כל סופר, נטלתי לעצמי את החירות להמציא דמויות ומצבים, על מנת לספר סיפור מרתק תוך כדי התוויית האתגרים עמם מתמודדים רבים מאתנו כאשר הורינו מגיעים ל"גיל הזהב". השתדלתי לעשות זאת בצורה קלילה והומוריסטית בכדי להמתיק את הגלולה המרה, כך שהקוראים יראו בסיפור מקור השראה וכוח להתמודדות עם המבחנים והזעזועים המשפחתיים שלא תעוברו עלינו במעגל החיים.  קריאה מהנה!

 להזמנות דרך דברי שיר לחץ כאן

abba cover heb.jpg

ספרים נוספים

 להזמנות דרך דברי שיר לחץ כאן

 להזמנות דרך דברי שיר לחץ כאן

הדיסקמן והגורו כריכה קידמית עדכני.jpg
ימות המשיח כריכה קידמית עדכני.jpg

ספרים להורדה חינם

Document-page-001.jpg

תודה לישראל גולדברג ופרסומי ישראל

צבי פישמן, סופר ותסריטאי הוליוודי שעלה לארץ וזכה בפרס שר החינוך ליצירה ותרבות יהודית, מביא לכם עכשיו את ספרו האהוב "טוביה בארץ המובטחת", בהוצאה מחודשת ואת הסרט החדש "סיפורי מעשיות של רבי נחמן", בכיכובו של יהודה ברקן.

אם נהנית מ"כנר על הגג" ...

בוודאי תאהב את  ...

סיפורי מעשיות של רבי נחמן

הסיפורים המוכרים והאהובים של רבי נחמן מברסלב מתעוררים לחיים, עכשיו בסרט מלא שמחה, אמונה והשראה - חוויה סוחפת לכל המשפחה!

סיפורי מעשיות של רבי נחמן DVD

ספרים נוספים של המחבר

כתיבה יוצרת יהודית מאת צבי פישמן
בר מצווה במנהרת הזמן מאת צבי פישמן
ימות המשיח מאת צבי פישמן
הדיסקמן והגורו מאת צבי פישמן
טוביה בארץ המובטחת מאת בי פישמן
הכוזרי לבני הנעורים
Tevia.jpg
Arise a.jpg
Lions.jpg

ספרים להורדה חינם

כתיבה יוצרת יהודית

ימות המשיח מאת צבי פישמן להורדה חינם

מדריך מעשי לכתיבה יוצרת ברוח היהדות כולל הדרכה איך לכתוב תסריט.

העכבר פיתה אותי

העכבר פיתה אותי מאת צבי פישמן להורדה חינם

מדריך לימודי ומעשי להתמודדויות עם האתגרים שבאינטרנט.

כולל שאלות ותשובות.

bottom of page