top of page

ספרים של המחבר

טוביה בארץ המובטחת

טוביה בארץ המובטחת מאת צבי פישמן

הרומן "טוביה בארץ המובטחת" מתחיל במקום שהסיפורים של שלום עליכם מסתיימים, בגירוש של טוביה החולב מהשטייטל 'אנא טבקה', ומביא אותו לארץ הקודש בזמן העליה השניה, לפני מלחמת העולם הראשונה. דבוק למסורת אבותיו, והפסוקים שהוא אוהב לצטט שגורים על שפתיו. הוא צריך להגן על בנותיו לא רק מהחלוצים הפרוצים, אלא גם מהביצות מלאות המחלות, ממגפות, מהתקפות של ארבה, מהטורקים האנטישימים, ומהפורעים הערבים. עם אמונה נחושה,  טוביה מתגבר על כל הניסיונות שבאים עליו בבנית הארץ השוממה. בסוף, כשמלחמת העולם הראשונה מאיימת להחריב את מפעל ההתישבות היהודית בארץ ישראל, טוביה מצטרף לבריגדה היהודית הראשונה מאז ימי בר כוכבא ורבי עקיבא, בפעולה סודית ומסוכנת הוא עוזר לבריטים לגרש את הטורקים מהארץ.

רומן מלא דרמה, שמחה והשראה כאחד, "טוביה בארץ המובטחת" הוא סיפור מרתק של תחייה לאומית, מורשת ישראל וניצחון האמונה.

סיפורי מעשיות של רבי נחמן - הסרט

סיפורי מעשיות של רבי נחמן - הסרט

DVD תוספות מיוחדות ב

מאחורי הקלעים

פספוסים

מדריך לסיפורים

ועוד

הסיפורים המוכרים והאהובים של רבי נחמן מברסלב מתעוררים לחיים, עכשיו בסרט מלא שמחה, אמונה והשראה - חוויה סוחפת לכל המשפחה!

 

מלבד החוויה המהנה וההופעה המרשימה של יהודה בארקן הסרטים מלאים בתוכן חינוכי ומסרים רבים, ומיועדים גם לשמש כהקדמה ויזואלית מרתקת

למגוון רחב של הרצאות ודיונים.

הסיפורים של רבי נחמן מברסלב הפכו להיות חלק ממורשת ישראל. הם תורגמו לשפות רבות ומופצים בכל העולם. רבי נחמן מלמד שבכוחו של סיפור להביא רפואה לנפש. בעוד שכל העולם אומרים שסיפורי מעשיות תרופה הם לשינה, רבי נחמן אומר שסיפוריו מעוררים ישנים מתרדמתם. סיפוריו המפורסמים, אשר שמים את הדגש על חשיבות האמונה והשמחה, הם בעלי משמעות אוניברסאלית, ומושכים קהלים מגוונים מכל הגילאים, ילדים, נערים, מבוגרים, דתיים ולא דתיים כאחד

ערכו החינוכי של הסרט

מעבר לחוויה ולסיפורים המרתקים, לסרט יש ערך חינוכי עצום בפני עצמו. הסרט מהווה כלי חינוכי אידאלי. אפשר להקרין כל סיפור מארבעת הסיפורים בנפרד ולהעמיק במסרים המרכזיים העולים מתוך הסרט. לדוגמה מהסיפור "האינדיק" המספר על ילדים מורדים, עולה השאלה מהי הדרך החינוכית הנכונה ביותר והמועילה ביותר להשיבם לדרך הישר. בדור שילדים רבים סובלים מבעיות קשב וריכוז והפרעות לימודיות הסרט משמש כבסיס אידאלי לברר וללבן מתוכו את הנושאים הרלוונטיים והבוערים הללו. מהסיפור "האוצר" עולה הערך החינוכי שבכל אדם יש אוצר שכדי לגלותו הוא רק צריך את ההדרכה הנכונה. הסיפור "החכם והתם" מדגיש את הסכנות בהליכה אחרי אידיאולוגיות זרות ומשבח את האמונה הפשוטה והתמימה. הסיפור "מעשה מביטחון" מלמד אותנו שהאושר האמתי נמצא באמונה ולא בעושר חומרי וכבוד.

 

הסרט מומלץ ע"י אגף תרבות תורנית במשרד החינוך, רבנים ואישי חינוך נוספים.

הדיסקמן והגורו

הדיסקמן והגורו מאת צבי פישמן

  ה"דיסקמן", סם סינגר בן ה-17, בנו של אחד מאלי ההון האמריקיים, מתוסכל מחיי השקר של אמריקה ויוצא לחפש את האמת. הוא עובר שרשרת הרפתקאות מרתקות ויוצאות דופן.   

החיפוש הנלהב אחר משמעות החיים מביא את סם-בין השאר- ללונדון, פריז, לרומא ולנתיב הנמר המסוכן שבהודו, שם מבטיח לו ה"גורו" שאצלו ימצא את כל התשובות.  בסופו של דבר, סם מוצא אתץ דרכו לירושלים, ורצנו להתפלל על הר הבית כמעט מצית מלחמת עולם.  ספר בילתי נשכח – ספרות יהודית מקורית.

כתיבה יוצרת יהודית

כתיבה יוצרת יהודית מאת צבי פישמן

  מדריך מעשי לכתיבה יוצרת ברוח היהדות שכולל את כל היסודות לפרוזה, מהרעיון, סינופסיס, מבנה הסיפור, קונפליקט, איך לבנות דמויות מוצלחות ואיך להעביר את המסר בצורה דרמתית.  כולל הדרכה איך לכתוב תסריט.

מדריך מעשי

כולל הדרכה

כיצד לכתוב

תסריט

בר מצווה במנהרת הזמן

בר מצווה במנהרת הזמן מאת צבי פישמן

טיול בר מצווה של נער אמריקאי לישראל הופך למסע מופלא במנהרת הזמן.

ספר מומלץ לכל נער נערה.

הכוזרי לבני הנעורים

הכוזרי לבני הנעורים

הכוזרי מעובד לבני הנעורים 
בשפה מובנת הן לבני הנעורים וכלה בהוריהם, מצליח המחבר להציג באופן תמציתי את העקרונות של ספר "הכוזרי". כולל איורים מרשימים המרחיבים את דעת הקורא הן מההיבט ההיסטורי ,באופן שסגנון הספר מצליח להכניס את הקורא למבוך הזמן שלפני 800 שנה ,והן מהסגנון התוכני.
החוויה מספר זה מיוחדת בכך שבקריאה בלבד אפשר לדלות את מסרו של ריה"ל. 

העכבר פיתה אותי

העכבר פיתה אותי - מדריך לימודי ומעשי להתמודדויות עם האתגרים שבאינטרנט. עם שאלות ותשובות

מדריך לימודי ומעשי להתמודדויות עם האתגרים שבאינטרנט.

עם שאלות ותשובות

קומי אורי

קומי אורי צבי פישמן

כשמגיע הרב קוק לירושלים בשנת 1919, מצטרף טוביה לחגיגות קבלת הפנים בתחנת הרכבת. הרב קוק מזכיר לחלבן הפשוט מאנטבקה, שבזמן גדול כזה בהיסטוריה היהודית, כשעם ישראל מתעלה לתחייה מחודשת בארץ מולדתו העתיקה והנצחית, מצפה לו ייעוד גדול הרבה יותר. ואמנם, כשיישוב תל חי ומפקדה הגיבור, יוסף טרומפלדור, נלכדים תחת אש הערבים, שולח פרצ'יק את טוביה לעמוד בראש משימת חילוץ נועזת. כשערבים בירושלים פורצים במהומות, מצטרף טוביה לקבוצת השומרים היהודים של זאב ז'בוטינסקי ונאסר בכלא עכו הנודע לשמצה. בינתיים, דוד בן גוריון הבלתי נלאה מקים ארגון עובדים עוצמתי ומנהיג את היישוב בפלשתינה. ליל פסח אחד מביאה נכדתו של טוביה, הני, אורח בלתי צפוי לליל הסדר, בחור כריזמטי צעיר בשם אברהם שטרן, מנהיג תנועת 'כנופיית שטרן' לעתיד. טוביה, שהרומן בין השניים מכעיס אותו ושחורה לו על כך ששטרן מסרב להינשא לנערה התמימה, שולח את נכדתו לגור באמריקה עם דודתה ביילקה. בעלה של ביילקה, פדהוצר, הוא יועצם הכלכלי של הגנגסטרים היהודים הידועים לשמצה מאיר לנסקי ובאגסי סיגל. נכדו של טוביה, בן ציון, זונח את מסורת היהדות המקודשת ונוטש את ירושלים כדי לחיות בתל אביב עם אביו הקומוניסט, פרצ'יק, שנעשה אוהד מושבע של בן גוריון.

אט אט מתנערת בריטניה מהצהרת בלפור ומעודדת את הערבים להכריז מלחמה נגד המשך התיישבות יהודית. בזמן שהרב קוק נאבק על זכויות היהודים להתפלל בכותל, הפוגרומים של הערבים צמאי הדם בשנת 1929 מובילים לטבח המוני של יהודים, וביניהם נרצחת בתו של טוביה, חוה. טוביה, הלום אבל ונזעם ממדיניות הפייסנות והשתיקה של הסוכנות היהודית, מחליט לנקום במו ידיו, ובכך מבעיר ניצוצות של מרד עתידי, ניצוצות שיהפכו לשלהבות ענק ויובילו את היהודים לגאולה ולעצמאות על אדמתם.

קומי אורי!

ביקורת ספרים מאת ברוך גורדון, ערוץ 7 Israel National News

הסופר והבמאי, צבי פישמן, בהחלט יודע לספר סיפור. לפני עלייתו ארצה הוא מכר להוליווד ארבעה תסריטים מקוריים, פרסם את הרומן הראשון שלו בהוצאת הספרים "דל" בניו יורק ולימד תסריטאות בבית הספר לקולנוע של אוניברסיטת ניו יורק. בין ספריו הרבים הוא הספר המשפחתי הנפלא, "טוביה בארץ המובטחת", המביא את החלבן המפורסם של שלום עליכם, טוביה, לארץ ישראל בתור חלוץ. הרומן, שממנו נהנים צעירים ומבוגרים כאחד, מסתיים בסוף מלחמת העולם הראשונה כאשר חיילים בריטים, יחד עם טוביה ו'הבריגדה העברית', מגרשים מארץ ישראל את הטורקים ששלטו בה.

בכרך החדש, "קומי אורי!", ממשיכה ההרפתקה הציונית ומגיעה עד לפוגרומים שעשו הערבים ב-1929. לדברי פישמן, בסדרה יהיו חמישה כרכים והספר הבא, "שאגת האריה", יצא גם הוא בקרוב. הסדרה, כך אומר פישמן, תסתיים עם הקמת מדינת ישראל ומלחמת העצמאות.

"קומי אורי!" הוא ספר שתענוג גדול לקרוא. בסגנון שפישמן מכנה "היסטור-דיוני", המשלב בין היסטוריה לבדיון, שזורים בדמויות הסיפור דיוקנאות צבעוניים של הרב קוק, יוסף טרומפלדור, זאב ז'בוטינסקי,דוד בן-גוריון, ו"יאיר" אברהם שטרן, ראש המחתרת היהודית – הלח"י – ועוד. גם למאיר לנסקי ובגסי סיגל, הפושעים היהודים הידועים לשמצה, חלק בדרמה המרגשת ולטוביה קשר עם כולם.

כפי שמאפיין את העם היהודי, הדמויות המרכזיות של הספר אינן רק גיבורים אלא הוגים בעלי אידיאולוגיה עמוקה, המונעים על ידי חלום בן אלפיים שנה להקמתה מחדש של האומה היהודית במולדתה המובטחת. כמו גיבורי ישראל בעבר הרחוק, הדמויות המצוירות במיומנות בספר הן ענקי רוח, פועמות בגבורה יהודית שנולדה מחדש אחרי תרדמה של מאות שנים בגלות בארצות זרות. האידאולוגיה המהפכנית של אישים מובילים בציונות בשילוב עם סיפור העלילה המשכנע תמיד, הופכים את הקריאה לדרך מהנה ומרתקת ללמוד על ההיסטוריה של ציונות בת זמננו ועל הדמויות הנערצות שעיצבו את תחייתה המופלאה של האומה שלנו. בזמן שהיהודים במאה האחרונה עברו מהפך דרמטי, מאנשים חסרי אונים המפוזרים בארצות זרות למדינה יהודית ריבונית רבת עוצמה בארץ ישראל, טוביה החלבן עובר תחייה דומה בהרפתקה המרתקת הזאת בעת שהוא נעשה לוחם חופש אמיץ, המסור לשחרור הארץ המובטחת מידי הבריטים. בעלילה המתקדמת במהירות משולבים שיריהם של אורי צבי גרינברג ואברהם שטרן שעוררו רוח מרד בקרב צעירי האומה. מנה מעוררת השראה מתורתו המאירה של הרב קוק, שהכירה בידו המנחה של הקב"ה באירועים ההיסטוריים שבכל הזמנים, נמצאת גם היא. דרך היריבות העזה בין דוד בן-גוריון וזאב ז'בוטינסקי הקורא יכיר את התאוריות הסוציאליסטיות והרוויזיוניסטיות שפילגו את המחנות הציוניים. קשרים רומנטיים לא צפויים וחוש ההומור של הסופר מוסיפים תיבול ועושר לחמין הספרותי המהנה הזה. מתברר שלטוביה המזדקן עוד יש את השאגה ואת הנשיכה של האריה, וכאשר ילדיו ונכדיו מתבגרים הם לוקחים ממנו את לפיד המרד – וכן את הרובים – כדי להילחם בערבים ובבריטים במאבקם למען עצמאות יהודית – מאבק המזכיר את התמודדותה של ישראל כיום, מלבר ומלגו.

בניגוד לתיאורים ה"רשמיים" כביכול של התקופה שתועדו בידי היסטוריונים עם אידאולוגיות שמאלניות ברורות, נקודת המבט של פישמן היא ימנית ללא כל בושה. זוהי תגלית מרעננת בפני עצמה, המאפשרת לקוראים הזדמנות לשמוע את "הצד האחר" של סיפור הציונות, ללא העיוותים והתעמולה שמילאו את ספרי הלימוד שהוציאו ממשלות מפלגת העבודה בישראל. למשל, בעוד שהשמאל הפוליטי קיבל באופן מסורתי את התהילה על הקמת ה"הגנה", היה מייסדה ומפקדה הראשון זאב ז'בוטינסקי, מגדולי "ארץ ישראל השלמה" ומאוחר יותר מייסד תנועת הרוויזיוניסטים ובית"ר".

אף על פי שלמדתי חלק נכבד מההיסטוריה הציונית, אני מצטער לומר שלילדים שלי יש רק את הידע השטחי שמתלווה להכנה לבחינות הבגרות – ידע שנשכח מהר כפי שהוא נלמד. ב"קומי אורי!", המאורעות המהווים את הניצחונות והשברונות של הציונות המודרנית, עם הליהוק הנועז של הדמויות שבו, מתעוררים לחיים על הדף, מה שהופך את הרומן לדרך מקורית ומרגשת באמת ללמוד על היסטוריה יהודית. אני ממליץ מאוד על הספר שאפשר להשיג בדברי שיר.

ימות המשיח

ימות המשיח מאת צבי פישמן

כמו בספרו "טוביה בארץ המובטחת" מציג המחבר את החוויות העוברות על עם ישראל בימנו, בארץ ובתפוצות. בסיפורים מרגשים ומלאי הומור.

 ימות המשיח הוא ספר קריאה חובה לכל קורא המחפש ספרות יהודית מקורית

בקרוב יעלו ספרים נוספים

ספרים להורדה חינם

כתיבה יוצרת יהודית

ימות המשיח מאת צבי פישמן להורדה חינם

מדריך מעשי לכתיבה יוצרת ברוח היהדות כולל הדרכה איך לכתוב תסריט.

העכבר פיתה אותי

מדריך לימודי ומעשי להתמודדויות עם האתגרים שבאינטרנט. עם שאלות ותשובות

ימות המשיח

ימות המשיח מאת צבי פישמן להורדה חינם

סיפורים עם הומור על החוויות   העוברות על עם ישראל, בימנו, בארץ ובתפוצות.

ספר קריאה חובה לכל קורא  המחפש ספרות יהודית  מקורית.

העכבר פיתה אותי

העכבר פיתה אותי מאת צבי פישמן להורדה חינם

מדריך לימודי ומעשי להתמודדויות עם האתגרים שבאינטרנט.

כולל שאלות ותשובות.

SHMIRAT HABRIT

Practical guide to Dealing with the challenges in the enternet. With questions and answers

Tzvi Fishman
bottom of page