top of page
צבי פישמן

הרב שלמה אבינר

"יישר כחו של ר' צבי פישמן על ספרו "טוביה בארץ המובטחת" ספר של דורנו, דור הגאולה בכתיבה רוממה, ספרותית ובעלת תוכן אמיתי הנצרך לדור." 

ממליצים על  "טוביה בארץ המובטחת"

נעם ארנון

"בעולם רווי תקשורת, מידע, סרטים וספרות מכל הסוגים ומכל הכיוונים כמו העולם שלנו כיום, לא קל ליצירה טובה באמת לעשות את דרכה אל הלב ואל התודעה שלנו; צבי פישמן הצליח לעשות את זה. מרגע שלקחתי את הספר ליד לא יכולתי להניח אותו. קראתי, צחקתי ובכיתי, התרגשתי והתפעלתי מהכשרון ומהיכולת של צבי פישמן הענק להכניס את הרעיונות הכי גדולים לתוך סיפור מרתק ומשובב נפש הנוגע לליבו של כל אחת ואחת. הוא מחבר את שלום עליכם עם חסמבה, את המינגווי עם עגנון, והוא ירתק אתכם ויהפנט אתכם.

רוצו קנות!"

חיים טופול

"חשבתי שידעתי את כל שיש לדעת על טוביה, אבל כאשר קראתי את טוביה בארץ המובטחת המשכתי להעביר דף אחרי דף, אחרי דף".  

הרב יוסף מנדלביץ. אסיר ציון לשעבר (משפט לנינגרד - 11 שנות מאסר), מחבר ספרים, "מבצע חתונה" ועוד, מרצה לפילוסופיה יהודית במכון מאיר להפצת יהדות.

"בעבר, קראתי הרבה ספרים של הסופרים המפורסמים הרוסים כמו טולסטוי, דוסטוייבסקי, טורגנב, צ'כוב, פסטרנק, ועוד... לפי דעתי, הסופר שלום עליכם, היהודי מרוסיה שכתב ביידיש, הוא הסופר החשוב מכולם. מטרת החיים היא לדעת את ה' ולהתאמץ להתקרב איליו. מטרת הספרות צריכה להיות דומה – לקרב את הקורא לבורא העולם. הסיפורים הנהדרים של שלום עליכם מצליחים במשימה זו. אני קראתי את ספריו בשפה הרוסית. מעניין, שמבחינת השלטון הסובייטי המחבר הזה היה נחשב "כשר" ולכן הוציאו את ספריו בכמויות . לכן בשבילנו, היהודים שהתרחקנו מעם ישראל וחפשנו דרך חזרה אליו הוא מעין אנציקלופדיה לעם ישראל.

למרות שהוא היה רב "מטעם" ולא ציוני, הוא הצליח תאר בצבעים חיים את חיי ה"עירה הקטנה" בתחום המושב. וכך שלא לשמה, פעל לשם הצלת יהודי רוסיה  בשלטון הסובייטי ( שלום עליכם –רבינוביץ' עזר את רוסיה עוד לפני המהפכה הבולשביקית ב1917).

לכן , למרות שהוא עצמו נסע לאמריקה, הוא רם שאנו הדור הצעיר נרצה לחזור לשורשים ולארץ ישראל.

צבי פישמן הביא את טוביה החלבן בספרו המרחיב לארץ ישראל - כי זה הגיון הפנימי של דביקות לארץ ישראל ולמסורת. הרומן של ר' צבי, "טוביה בארץ המובטחת" שיצא לאור במהדורה חדשה לקראת שבוע הספר, נכתב באותה שפה עשירה והומוריסטית כמו זו של שלום עליכם. הוא ממשיך את הרפתקאותיו של טוביה בדמותו של יוצרו המקורי, וגם ממשיך את שיחתו של החלבן היהודי עם ריבונו של עולם, פישמן מוסיף לסיפור את החזון של תורת ארץ ישראל. בספרו "טוביה בארץ המובטחת", פישמן מוביל את הקורא למסע מגלות לגאולה, מטוביה שמתכופף לפני הגוי, לטוביה חדש שלא פוחד להילחם כדי להיות יהודי עצמאי וגאה בארצו. על ידי כך פישמן מוסיף קומה בספרות היהודית כשהוא מגלה דרך טוביה ה"צבר" החדש שהקשר העליון ביותר לה' בא מתוך בנין העם היהודי בציון, ומתוך חיים של תורה בארץ המובטחת, דברים שפישמן רכש כתלמיד בישיבת מכון מאיר כאשר היגיע לארץ. כמו שהרב קוק מלמד: "כל הקרוב קרוב יותר לארץ ישראל, מי שיש לו 

יותר קישור אהבה לארץ, ויותר השתדלות בענין ישוב ארה"ק, הוא מוקדם לברכה והוא קרוב יותר אל השלימות שזוכים בה".

 טוביה החלבן  המקורי לא זכה לעלות לארץ ישראל. באותם השנים רוב יהודי רוסיה נמלטו מהפוגרומים  ל"גולדנה מדינה"- אמריקה. אבל צבי פישמן ויוסף מנדלביץ כן עלו. כול אחד ממקומו. צבי מאמריקה, ואני, יוסף - מרוסיה, מולדתו של טוביה החלבן. באנו מרקע שונה אבל הניסיונות שעברנו בקליטה דומים. יש התלהבות מהמפגש עם ארץ הקודש, ארץ אבותינו .ומצד שני אכזבה מהמפגש עם אנשי ארץ ישראל ששינו את למלבושם ואת לשונם, אבל בפנים נשארו אותם אנשי העיירה הקטנה שמשם יצא טוביה החלבן.

קודם האמנתי שאנשי ארץ ישראל הם אנשים מיוחדים שיש לי מה ללמוד מהם  - ליהודי הגלותי. עכשיו אני  כבר יודע שאפשר להיות בן חורין בגלות ויהודי גלותי בארץ ישראל.

לכן ספרו של צבי פישמן, במיוחד בשפה העברית ,יעזור לישראלי להסתכל על עצמו מן הצד, בעיניים של יהודי שבא לישראל בציפיות גדולות ורק הרבה הומור של החלבן כעולה חדש יעזור לו להתמודד עם המציאות הישראלית הלא פשוטה. ספר חובה.

אני מאחל לצבי שיזכה לעשות סרט מהרומן ואני בטוח שה יביא הרבה יהודים מאמריקה לעלות לארץ."

 

 

ישראל מידד

"איזו הפתעה נעימה הייתה לי השבוע. בהיותי בתחנה המרכזית בירושלים בהמתנה לאוטובוס לשילה, נכנסתי לחנות "דברי שיר" על מנת להתעניין בספרים החדשים שיצאו. במבט מהחלון תפסו עיני מיד את אחד הספרים הכי אהובים במשפחתי "טוביה בארץ המובטחת" שנכתב ע"י צבי פישמן. הרומן הדרמטי והמרתק יוצא שוב במהדורה חדשה לאחר היעדרות ארוכה ממדפי הספרים כבר למעלה מעשר שנים. בגלל שהספר בביתנו מתפרק מרוב קריאה ע"י אשתי וילדינו וגם על ידי, קניתי אחד בידיעה שאשתי תשמח מהקניה. הספר מתאים לקריאה לכל הגילאים. מאז שיצא הספר לאור, דור חדש גדל, ומובטח שהספר יחטף שוב בקרב הדור הצעיר, לא רק בגלל חסרון טוטאלי של ספרות ימנית ברקע הימים החלוציים של העליות הראשונות וההתיישבות המתחדשת בארץ ישראל, אלא גם בגלל הרוח האיתנה של האמונה והציונות שמלווה את הסיפור המרתק וההומוריסטי.

כדי לרענן את זיכרון הקוראים שכבר מכירים את הספר, וכדי למשוך את הקוראים החדשים למעגל, אזכיר שהרומן מביא את החלבן המפורסם של שלום עליכם, טוביה, עם בנותיו לארץ הקודש והופך אותם לחלוצים בארץ ישראל בתקופה בה מתחילה מלחמת העולם הראשונה. הסיפור מתחיל במקום בו מפסיק הסרט והמחזמר. טוביה מגורש מהשטייטל אנטבקה ע"י הקוזקים. במקום להביא את החלבן המסכן לאמריקה, פישמן מחבר אותו לקבוצה של חלוצים חילוניים בדרך לפלסטינה עם תקוות בומבסטיות לבנות עתיד חדש ליהודים. לא רק שטוביה צריך להגן על בנותיו מפני חוצפתם של הציוניים, הוא צריך לגייס את כל אמונתו להתמודד עם סערות השלג שעברו בדרך, שודדי הדרכים, סופות בים, השוטרים התורכים, פורעים ערבים, מגפות, ביצות מלאות יתושים נושאי קדחת ומכות הארבה שהקב"ה שלח על מנת לנסותו.

כמובן שכאשר אנחנו חושבים על טוביה, אנחנו חושבים על הדמות מלאת הרגש שיצר השחקן חיים טופול בסרט "כנר על הגג". פישמן הצליח להחיות את דמותו מחדש עם אותם  ניו אנסים, אותם ביטויי אמונה בלתי מנוצחים, ואותו הומור סאטירי שמאפשר לטוביה לצחוק על עצמו ועל מצבו על אף הכאב, בזכרו שכל מה שה' עושה לטובה – אפילו כשאינו מבין את הטובה במכות האלוקיות שה' שולח בדרכו.

אע"פ שאמונתו הגדולה של טוביה ואישיותו המיוחדת דומיננטיים בתוך הסיפור, הרומן עשיר בדמויות אחרות מלאות חיים כולל בנותיו, חוה שהתאהבה במשורר חבדקה הגוי, הודיל שהתחתנה עם הקשקשן הקומוניסטי פרצ'יק, האלמנה צייטל, ובת שבע הצעירה שנופלת לרגלי קסמיו של הרספוטין הציוני – בן ציון.

ישנן דמויות נוספות  השזורות בסיפור כשתי וערב כמו הרב קוק והברון רוטשילד. את החומר שילדיי למדו לבגרות בהיסטוריה על העלייה השניה ושכחו מעט אחרי המבחן, מצליח הספר "טוביה בארץ המובטחת" להנכיח בליבם. מעבר לכך בגלל שכסת הדיו של פישמן נוטפת אמונה מנקודת מבטו של הרב קוק על הציונות וגאולת ישראל, הספר מצליח לתקן את הטקסטים השמאלניים ששיכתבו את ההסטוריה כדי לקדם את האג'נדה של האליטיסטים החילוניים. שהתנהגו מאז ומתמיד כאילו רק הם לבדם בנו את המדינה היהודית של ימינו.

צריך להוסיף שפישמן, תסריטאי מהוליווד בעבר, שלא מזמן ביים את הסרט הנחמד "סיפורי מעשיות של רבי נחמן", יודע איך לטוות סיפור מרתק הגורם לקורא להסתקרן לדעת את ההמשך. בזמן שכל העולם עומדים נגד ישראל, ובזמן שה'ציונות' הפכה למילה מלוכלכת לאלה שפעם הרימו את דגל ישראל בגאווה, הספר "טוביה בארץ המובטחת" מעניק לקורא אינפוזיה של אמונה ורוח אל תוך הוורידים. בנוסף לכל זה, לאוהבי ספרים כמוני, היציאה למסע בתוך רומן כתוב היטב, הוא אחד מתענוגות ימי הקיץ. "

הרב שלמה אבינר

הרב יוסף מנדלביץ

חיים טופול

נעם ארנון

ישראל מידד

bottom of page